BUCS Short Course 2012 Results

Governing BodyBUCS
CompetitionShort Course Championships 2012
CourseShort
VenuePonds Forge, Sheffield
DatesFriday 2nd - Sunday 4th November
Format50m, 100m, 200m, Relays: Heats and Finals
400m, 800m, 1500m: HDW
Result Linkhttp://www.bucsswimming.org.uk/sc12/index.php
 
 
Session 1, Friday 2nd November, 6pm 
 
 
 Event        Time Name Date Position
 50m Free Mens 24.73
25.09
 Justin Craig
Matt Robins
 02/11/2012 50th
73rd
 50m Free Womens 25.87
28.11
 Rebecca Guy
Anna Hodt
 02/11/2012 2nd
31st

50m Back Mens

 27.21

29.49


29.84

 James Garland

Tom Glendinning

Kourosh Abelehkoob

02/11/2012

 

15th

48


55

50m back womens

 

30.67

33.28


36.60

ella stone

Sarah charlesworth

Deborah Lowi

 02/11/2012

 

 11

39


90

 1500m free mens 16.16.11
17.07.60
 Daniel Mills
Nicciy Patel
 02/11/2012 8
14
 800m free womens 9.07.26
10.54.37
 Jen Titterington
Megan Jones
 02/11/2012 6
25
 

Session 2, Saturday 3rd November, 9.30am

 EventTime    
 Name Date Position
 100m Free mens
 53.43
 55.82
57.18
 Daniel Mills
 Justin Craig
Kourosh Abelehkoob
 03/11/2012

 36
 78
118
 100m Free womens
 58.65
 59.17
1.03.81
 rebecca guy
 yasmin bithrey
Charlotte Mills
 03/11/2012
 
 8th
 10th
49th
 200m IM Womens   
 2.15.21
 2.40.25
 Aisling Scott
 Katherine Stephenson
 03/11/2012 1st
 31st
200m IM mens 
 2.12.06
 2.27.30

 James Garland
 David Arbona

 03/11/2012 19th
 46th
100m Back Womens 1.08.98
 1.11.05
 1.11.08
 Ella Stone
 Charlotte Evans
 Sarah Charlesworth
 03/11/2012 23rd
 33rd
 35th
 100m Back Mens
 1.05.39
 1.06.60
 Daniel Wass
 Tom Glendinning
 03/11/2012 63rd
 68th
 200m Fly Mens
2.17.58 
DQ
Oli Lee
Matthew Dutton
 03/11/2012 24th
 200m Fly Womens
 2.26.73
 2.37.52 WR
3.13.65
 Jen Titterington
Eleni Papadopoulos
Katy Ashton 
 03/11/2012 11th
 17th
21st
 50m Breast Mens31.12
31.30
38.62
Ben Rust
Oyvind Malde
Georg Heldt
 03/11/1239th
48th
150th
 50m Breast Womens35.50
38.18
Rebecca Guy
Imogen West
 03/11/1212th
39th
 200m Free Womens Relay 1.46.68  03/11/12 2nd
 200m Free Mens Relay 1.37.10  03/11/12 15th


Session 3, Saturday 3rd November, 2pm

 Event
 Time Name Date Position
 400m Free Womens
 4.19.40
 5.13.77
5.25.57
 Vicki Garlick
 Senowa Mize-Fox
Megan Jones
 03/11/12 5th
 40th
44th
 400m Free Mens
 4.01.02
 4.38.08
 Daniel Mills   
 Nick Ward

    03/11/2012 11th
 32nd
 200m Breast Womens
 2.33.51
 2.59.04
 Aisling Scott
 Imogen West

  03/11/2012 5th
 21st
 200m Breast Mens
 2.38.34
 Omar Balbaa
 03/11/2012 34th
 50m Fly Womens
 31.63
 32.38
32.52
33.16
 Rhiannon Roberts
 Katherine Stephenson
Charlotte Mills
Eleni Papadopoulos (category 10)
  03/11/2012 30th
 45th
46th
60th (1st)
 50m Fly Mens
 25.61
 26.54
28.52
 James Garland
 Oli Lee
Matthew Dutton
  03/11/2012 12th
 33rd
106th
 400m IM Mens
 5.01.24
 
Nicciy Patel
 
03/11/2012 16th
 
 400m IM Womens
 5.13.49
 5.40.93
 Jen Titterington
 Charlotte Evans 
  03/11/2012 9th
 16th
 200m Medley Mens Team
 1.48.13   03/11/2012 14th
 200m Medley Womens Team 1.57.91  03/11/2012 2nd



Session 4 (Semis and Finals), Saturday 3rd November, 6pm

 Event
 Time Name Date Position
 50m Back Womens (semi final)
 30.92 Ella Stone
 03/11/2012
 11th
 50m Back Mens (semi final)
 27.47 James Garland
 03/11/2012 17th
 50m Breast Womens (semi final)
 34.80 Rebecca Guy 03/11/2012 10th
 100m Free Womens (final)
 56.76 Rebecca Guy 03/11/2012 4th
 200m IM Womens (final) 2.13.59 Aisling Scott 03/11/2012 1st
 200m fly Womens (final) 2.27.10 Jen Titterington 03/11/2012 9th
 50m free Womens (semi final) 26.04 Rebecca Guy 03/11/2012 4th
 200m breast womens (final) 2.31.41 Aisling Scott 03/11/2012 4th
 50m fly mens (semi) 25.48 James Garland 03/11/2012 10th


Session 5, Sunday 4th November, 9.30am

 Event Time Name Date Position
 200m Free mens
 1.55.92
 2.09.78
 Daniel Mills
 David Arbona
 4/11/2012 21st
 57th
 200m Free Womens
 2.04.89
 2.30.13
 2.31.38
 Vicki Garlick
 Senowa Mize-Fox
 Katy Ashton
 4/11/2012 11th
 52nd
 53rd
 100m Breast Womens
 1.10.79
 1.24.81
 Aisling Scott
 Imogen West
 4/11/2012 4th
 41st
 100m Breast mens
 1.09.51
 1.11.05
 1.13.71
 Oyvind Malde
 Omar Balbaa
 Ben Rust
 4/11/2012 39th
 51st
 63rd
 100m Fly Womens
 1.06.92
 1.08.99
1:11:76
Yasmin Bithrey
 Anna Hodt
Rhiannon Roberts
 4/11/2012 16th
 24th
36th
 100m Fly Mens
 58.27
 59.12
1.16.30
 James Garland
 Oli Lee
Chris Dixon
 4/11/2012 20th
 30th
98th
 200m back Womens
 2.35.83
 2.36.62
 2.52.40
 Charlotte Evans
Ella Stone
 Deborah Lowi
 4/11/2012 21st
 22nd
 34th
 200m back Mens
 2.22.04
 Daniel Wass
 
 4/11/2012 27th


Session 6 (Finals), Sunday 4th November, 6pm

 Event
 Time Name Date Position
 50m back Womens
 31.25 Ella Stone
 4/11/2012 10th
 50m breast Womens
 26.01 Rebecca Guy
 4/11/2012 10th
 50m free Womens
 2.12.68 Rebecca Guy
 4/11/2012 2nd
 100m breast Womens
 1.09.15 Aisling Scott 4/11/2012 4th
 50m fly Mens 25.77 James Garland 4/11/2012 10th
 200m Mens Freestyle Team (B final) 1.36.33  4/11/2012 1st
 200m Mens Medley Team (B final) 1.48.49  4/11/2012 2nd
 200m Womens Freestyle Team 1.44.96  4/11/2012 5th
200m Womens Medley Team  1.58.27  4/11/2012 4th

Comments