BUCS Long Course 2013 Results


Governing BodyBUCS
CompetitionLong Course Championships 2013
CourseLong
VenuePonds Forge, Sheffield
DatesFriday 22nd - Sunday 24th February
Format50m, 100m, 200m, Relays: Heats and Finals
All other: HDW
Result Linkhttp://www.bucsswimming.org.uk/lc13/index.php

Session 1, Friday 22/02/13    6pm

EventTimeNamePosition
800m Free
Women
9:21.40
11:09.07
Jen Titterington
Senowa Mize-Fox
10
19
400m Free
Team Men
3:35.74  

9
1500m Free
Men
16:45.92Daniel Mills9
400m Free Team Women3:55.33

4

Session 2, Saturday 23/02/13    9.30am

EventTimeNamePosition
200m Free Women2:06.08
2:33.92
Vicki Garlick
Senowa Mize-Fox
7
44
200m Free
Men
1:55.09
2:09.08
Tom Moss
David Arbona
10
44
50m Back
Women
31.59
34.94
Ella Stone
Charlotte Evans
7
36
50m Back
Men
30.44
DQ
Tom Glendinning
James Garland
39
50m Breast Women35.34
39.54
Rebecca Guy
Imogen West
10
32
50m Breast
Men
32.53
32.99
Ben Rust
Oyvind Malde
40
49
100m Fly
Women
1:07.98
1:13.17
1:14.03
Yasmin Bithrey
Rhiannon Roberts
Eleni Papadopoulos
14
27
29
100m Fly
Men
1:00.60
1:08.08
James Garland
Matt Dutton
26
61
 400m IM
Women
5:23.60
5:59.46
 Jen Titterington
Katherine Stephenson
10
16
 400m IM
Men
4:55.42
5:17.19
Daniel Mills
Nicciy Patel
16
19

Session 3, Saturday 23/02/13    2pm

EventTimeNamePosition
200m Back Women2:27.42
2:41.21
Ella Stone
Charlotte Evans
7
18
200m Back
Men
2.27.99
2:31.23
Daniel Wass
Omar Abdul-Rehim
26
31
50m Free
Women
26.33
29.20  
Rebecca Guy
Anna Hodt
3
29
50m Free
Men
25.55
26.46
Justin Craig
David Arbona
40
67
200m Breast Women
3:15.06
3:27.63
Anna Hodt
Deborah Lowi
26
28
200m Breast
Men
2:43.92
2:48.42
Omar Balbaa
Oyvind Malde
30
35
 400m Medley Team Women4:33.26

5
400m Medley Team Men4:09.51
14

Session 4, Saturday 23/03/13    6pm

EventTimeNamePosition
FINAL 200m Free
Women
2:06.27Vicki Garlick
7
 FINAL 200m Free
Men
 1:54.41 Tom Moss
 9
FINAL 50m Back
Women
 31.64Ella Stone
 8
FINAL 50m Breast
Women
 36.05Rebecca Guy
 10
FINAL 200m Back
Women
 2:28.74Ella Stone
 7
 FINAL 50m Free
Women
26.13
Rebecca Guy
 2
FINAL 400m Free Team
Women

3:55.50
Ella Stone
Rebecca Guy
Vicki Garlick
Yasmin Bithrey
4
FINAL 400m Free Team
Men
3:38.29Tom Moss
Justin Craig
James Garland
Daniel Mills
9

Session 5, Sunday 24/02/13    9am

EventTimeNamePosition
200m Fly
Women
2:28.80
2:41.41
2:54.09
Jen Titterington
Eleni Papadopolous
Rhiannon Roberts
10
17
20
200m Fly
Men
3:14.64
DQ
Chris Dixon
Matt Dutton
21
100m Free
Women
57.91
1:05.11
Rebecca Guy
Charlotte Mills
3
34
100m Free
Men
54.38
55.92
Tom Moss
Justin Craig
27
37
100m Breast
Women
1:17.02
1:25.84
Jessica Powell
Imogen West
11
29
100m Breast
Men
1:14.47
1:16.51
Omar Balbaa
Ben Rust
41
50
200m IM
Women
2:27.57
2:43.16
3:01.15
Vicki Garlick
Eleni Papadopoulos
Deborah Lowi
8
18
35
200m IM
Men
2:27.28
2:27.99
David Arbona
Nicciy Patel
31
32
50m Fly
Women
30.95
32.48
Anna Hodt
Charlotte Mills
21
31
50m Fly
Men
26.68
34.10
James Garland
Chris Dixon
23
99
100m Back
Women
1:08.21
1:12.92
Ella Stone
Sarah Charlesworth
10
23
100m Back
Men
1:06.75
1:08.26
Tom Glendinning
Daniel Wass
30
39
400m Free
Women
4:30.16
5:23.72
Vicki Garlick
Izzy Hardisty
8
32
 400m Free
Men
 4:09.68
4:43.74
 Daniel Mills
Nicciy Patel
10
23

Session 6, Sunday 24/02/13    2.30pm

EventTimeNamePosition
FINAL 200m Fly
Women
2:29.52
Jen Titterington

10
 FINAL 100m Free
Women
 57.15Rebecca Guy
3
 FINAL 100m Breast
Women
1:19.31
Jessica Powell
10
 FINAL 200m IM
Women
 2:22.99 Vicki Garlick
 4
 FINAL 100m Back
Women
 1:07.74Ella Stone
 7
 FINAL 400m Medley Team
Women
4:33.34
Ella Stone
Vicki Garlick
Yasmin Bithrey
Rebecca Guy
5
 B FINAL 400m Medley Team
Women

 4:12.66 Tom Glendinning
James Garland
Daniel Mills
Justin Craig
 5
Comments