BUCS Long Course results 2018

Governing BodyBUCS
CompetitionLong Course Championships 2016
CourseLong
VenuePonds Forge, Sheffield
DatesFriday 16th - Sunday 18st February
Format50m, 100m, 200m, Relays: Heats and Finals
All other: HDW
Result Linkhttp://bucsswimming.org.uk/lc18/


Session 1, Friday 16/2/18    6pm

EventTimeNamePosition
 800m Free Women  10:44.79 Olivia Murray 14
1500m Free 
Men
16:31.99
16:56.40
Bailey Hairsine
Ashley Hogg
6
9
400m Free 
Team Women
4:19.91

Manchester 

25


Session 2, Saturday 17/2/18    9am

EventTimeNamePosition
200m Free Women2:22.13
2:27.66
Frances Garnett
Olivia Murray
29
38
200m Free 
Men
2:08.56Alberto Arbona44
50m Back 
Women
35.60
35.73
Katie Huane
Ellie Wixcey
56
59
50m Back 
Men
30.26
31.15

Ivo Van Dijck
Rory Dougall

41
56
50m Breast Women37.21
40.85
Frances Spink
Tilly Thuringer

34
73
50m Breast 
Men
34.85

James Hulbert

75

100m Fly 
Women
1:20.04
Katie Huane
55
100m Fly 
Men
56.60Jamie Ingram10
 400m IM Women 6:08.04 TillyThuringer 11
 400 IM
Men
4:45.89Bailey Hairsine9


Session 3, Saturday 17/2/18    2pm

EventTimeNamePosition
200m Back 
Women
2:46.46Pooja Gupta21
200m Back
Men
2:30.56
Alex Hird
32
50m Free 
Women
29.52
32.28
Eleanor Wixcey
Rosie Bancroft (S10)
51
3
50m Free 
Men
24.36
26.08
Jacob Lea
Ben Smith
19
60
200m Breast Women2:44.75
2:58.97
Denisa-Elena Gogu
Frances Spink
13
20
 400m Medley Team Women4:46.66Manchester 

20
 400m Medley Team Men4:10.07Manchester 

16

Session 5, Sunday 18/2/18    9am

EventTimeNamePosition
200m Fly 
Men
2:12.10Afonso Sequeira15
100m Free 
Women
1:09.39Sophia Bingham

74

100m Free
Men
53.38
58.06
Jamie Ingram
Oystein Ovrebo
19
63
100m Breast 
Women
1:16.83
1:21.65
Denisa-Elena Gogu
Grace Rayner

13
30
 100m Breast Men 1:20.95 James Hulbert 72
200m IM 
Women
2:59.39
3:17.82

Claire Harris
Grace Harvey (S7)
35
1
200m IM 
Men
2:22.27
2:33.90
Afonso Sequeira
Alex Hird
24
46
50m Fly 
Women
31.60Grace Rayner46
50m Fly 
Men
25.52
25.91
Jacob Lea
Jamie Ingram
11
17
100m Back 
Women
1:18.86
1:33.94
Bethany Hogg
Grace Harvey (S7)
51
4
100m Back 
Men
1:06.08Ivo Van Dijck38
400m Free
Women
5:43.75Grace Harvey (S7)2
 400m Free
Men
4:11.84 Bailey Hairsine8



Session 5, Sunday 18/2/18    2:30pm

EventTimeNamePosition
 50m Fly Men Final 25.21 Jacob Lea 8
 400m Medley Team
Womens B Final
 4:45.82Pooja Gupta
Denisa-Elena Gogu
Charlotte Manser
Frances Garnett 
400m Medley Team
Mens B Final
4:10.61Jamie Ingram 
Bailey Hairsine
Afonso Sequeira
Jacob Lea
6
Comments